مخاطرات حمل مصالح ساختمانی درکمین شهروندان

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

آرشیو مطالب

امکانات وب

 وزارت خط مش وشهرسازی تحت عنوان متولی بررسی برحمل کالاهای برون شهری و هم دستگاه مدیر شهرداری تحت عنوان مسئول ناظر بر حمل مواد داخل شهری , با غفلت از تدوین کردن و بیان دین طومار مرتبط با حمل مصالح ساختمانی باطن شهری و برون شهری , منجر گردیده اند که خطرات جانی بخش اعظمی درکمین شهروندان باشد . 

خطرات حمل مواد مصالح ساختمانی باطن شهری و برون شهری ازجمله معضلاتی است که درکنارسایرمشکلات وحوادث مرتبط با ساختمانی خطرآفرین شده و با حادثه ها جانی و مالی همراه بوده است . 

نظارت تنها بر حمل بار در ترددهای برون شهری‌است تا شهری 

دراین باره پزشک معالج محمود صفارزاده - نائب رئیس پژوهش ها و فناوری راءس پژوهش ها رویکرد , تسکین دهنده و شهرسازی خلاء ضابطه و پایه گذاری کردن دین نامه‌های ذی‌ربط را مهم‌ترین برهان خلل ها حمل مواد ساختمانی محاسبه مینماید و می گوید : متاسفانه درکشور ما قانون ها مشخص و مشخصی برای حمل مواد ساختمانی نیست و دین نامه‌ها و شرایطی که در رابطه طریق حمل مواد موجود است تنها مواد پرخطر , قابل اشتعال و خطرناک که فقط ترددهای برون شهری را دربرمی‌گیرد مشمول می گردد . 

او با تاکید بر این دستور که برای ترددهای داخل شهری حمل مواد ساختمانی یا این که فاقد قوانین وآیین طومار هستیم یا این که این که در بیان آن تعلل انجام یافته و در دست گرفتن های اضطراری برروند حمل مواد ساختمانی نداریم , تاکید میکند : دین طومار های حمل توشه تنها مرتبط با مواد پرخطراست که در ترددهای میان شهری بوسیله پلیس منش مورد در اختیار گرفتن قرار می‌گرد و در شرایطی‌که نیز نظارتی بر پروسه حمل کالای ساختمانی صورت میگیرد تنها برون شهری است درحالی که بالاترین خطرات حمل این مواد مرتبط با ترددهای شهری است . 

نائب رئیس پژوهش ها و فناوری راءس پژوهش ها روش , تسکین دهنده و شهرسازی درعین حالا زمان حمل این مصالح که عموما در ساعت ها آخرین روز صورت و در شب صورت می گیرد را استدلال دیگری در ضعف در دست گرفتن مصالح ساختمانی چک می کند و تاکید داراست : در حین شب نیروهای پلیس ارشاد رانندگی در قیاس با زمان روز , در اختیار گرفتن و بررسی کمتری صورت میگیرد و همین مسائل در ارزیابی درست بر مراحل حمل مصالح ایراد تولید میکند . 

صفارزاده در همین هم اکنون عدم آموزش‌های ضروری راننده‌ها و اشخاصی که توشه را تحویل می گیرند را هم از سایر عواملی چک می‌نماید که باعث تولید بهم ریختگی و غوغا در فرآیند حمل مواد ساختمانی می گردد و خاطرنشان ایجاد میکند : مسوولان و دستگاه های متولی بایستی برای حمل مصالح ساختمانی دین طومار های ذی‌ربط را بنا کردن نمایند و وزارتخانه شیوه وشهرسازی بایستی قانون ها حمل ونقل کالاهای ساختمانی برون شهری و وزارت مرز و بوم وشهرداری هم ملزم هستندکه دین طومار حمل مواد مصالح ساختمانی را تنظیم و بیان نشده است . 

نائب رئیس پژوهش ها و فناوری راءس پژوهش ها رویه , تسکین دهنده و شهرسازی بابیان این که بنا کردن دین طومار و اعمال مفاد آن میتواند او‌لین گام برای پیشگیری ازحوادث جانی و مالی ناشی از حمل مواد مصالح ساختمانی پایه گذاری کردن دین طومار است اظهار‌کرد : ولی برای آئین طومار های برون شهری به طور موردی موجود هست ولی این‌که چقدر این دین طومار اجرایی می شود و چقدر پلیس دراین قضیه طاقت فرسا گیری می نماید و چقدر برنحوه تلاش پلیس دراین قضیه بررسی می شود , اینها مواقعی است که جای دعوا و بررسی دارااست . 

دو پارامتر اساسی و الزام آور در حمل صحیح مصالح ساختمانی 

همینطور حیدرجهان بخش عضو هیات مدیره اداره نظام مهندسی ساختمان استان تهران در تشریح عارضه ها حمل غلط مصالح ساختمانی ابتدا با تقسیم بندی مدل و فرآورده مصالح و مواد ساختمانی و تفکیک آن ها به سه گونه میگوید : یک قسمت از مصالح ساختمانی که مشتمل بر موادی نظیرگچ , خاک و . . . است در صورت قرارگرفتن درمعرض باد ویا تغییرات جوی , از دید ماهوی تغییر و تحول صورت میدهند و مجاورت آنان خیر فقط منجر از فی مابین رفتن و جراحت کیفی به آن‌ها میگردد بلکه سالم شهروندان را هم با خطرمواجه می نماید . 

او در رابطه بخش دوم مصالح ساختمانی که قسمتی از مصالح مشقت بار محسوب میشوند اینگونه میگوید : تیم دیگر از مواد ساختمانی هم موجود هست که هر چند وضعیت جوی تاثیرچندانی برماهیت آنان ندارد البته حمل آن ها در هرشرایطی با خطرات بالایی همراه است که تیرآهن , فولاد و . . . از شمول این جور می شوند . 

عضو هیات مدیره اداره نظام مهندسی ساختمان استان تهران تفکیک مصالح را به دلیلی تعبیرمی‌کند‌ که به گفته او دو پارامترمهم و دارای اهمیت را الزام آورمی‌کند و می گوید : حمل درست مصالح ونیز ممانعت از خسارات جانی به شهروندان دو مولفه مهمی است که در فرِآیند بارگیری , حمل و تخلیه بایستی مدنظرقرارگیرد . 

او با ذکرمثالی می گوید : مثلا حمل غلط بلوک های ساختمانی سبب ساز می شود که آنان در روند سه گانه بارگیری , حمل و تخلیه خرد شوند واگرمجموع زخم های ناشی از حمل خطا مصالح را درمقیاس کلان درنظربگیریم می‌بینیم که‌این مراحل حاوی زیانهای اقتصادی است . 

دنیا بخش همینطور با ذکرمثالی در رابطه تبعات جانی ناشی از حمل طرق غلط مصالح می گوید : مثلا گهگاه حمل غلط آهن آلات و جداشدن آن‌ها از اتومبیل آلات حمل سبب ساز شده خسارات جانی اکثری برای شهروندان تعیین شود . 

وی درادامه اظهارت خویش به تجارب کشورهای توسعه یافته برای حل این بحران ادامه می‌دهد : درکشورهای توسعه یافته حمل استاندارد مصالح و منفعت گیری از راه‌های امروزی بسته بندی , منفعت گیری از راننده های کارشناس ونیزبکارگیری اتومبیل آلات توسعه یافته و تخصصی , برنده گردیده اند که حمل مصالح ساختمانی را به درمراحلی ایمن به سرنوشت برسانند . 

عضو هیات مدیره اداره نظام مهندسی ساختمان استان تهران با تاکید براینکه درکشورما عکس راه فوق حاکم است و هیچ یک از فاکتورهای حمل مصالح ازتخصص ضروری برخوردارنیستند خاطرنشان کرد : مثلا دربحث امکانات وماشین آلات حمل مواد ساختمانی بخش اعظمی وقت ها از اتومبیل آلاتی غیرمرتبط وبا تعدادی برابرظرفیت به کار گیری می شود وهمزمان بکارگیری راننده های فاقد علم فنی حمل مواد ساختمانی ونیز عدم بسته بندی درست مواد , سبب ساز می شود که شاهد پیدایش حادثه ها جانی بخش اعظمی ازاین رهگذرباشیم . حمل مصالح تهران

عالم بخش درتوضیح ضرورت تخصصی بودن راننده های اتومبیل آلات ونیز منفعت گیری ازماشین آلات کارآمد می گوید : برای مثال در شرایطی‌که درحمل تیرآهن از خودرو آلاتی که دارنده توان مغناطیسی می‌باشد استعمال شود , راننده حرفه ای میتواند درزمان پیدایش رویدادها ولغزش تیرآهن از خودرو با استعمال ازدکمه های مربوط بازدارنده از سقوط تیرآهن ورهاشدگی آن‌ها در کف خیابان شود . 

نویسنده : مدیر بازدید : 3 تاريخ : شنبه 12 اسفند 1396 ساعت: 17:26
برچسب‌ها : حمل مصالح,حمل مصالح تهران,حمل مصالح ساختمانی,

پر مخاطب ها

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :