نکاتی کاربردی و مفید در رابطه با استفاده از کولرهای آبی

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

آرشیو مطالب

امکانات وب

کولر آبی رنگ با اسم کولر تبخیری و کولر بیابانی هم شناخته می شود . به کارگیری از کولر آبی رنگ از زمان های دیرباز در مرزو بوم ما همگانی بوده است . کولرهای آبی رنگ مطلوب مناطقی با آب و هوای گرم و کم آب می باشند . عملیات خنک سازی در کولر آبی رنگ از روش تبخیر آب صورت میگیرد , به همین منظور این کولرها منجر ایجاد هوای مرطوب در محیط می گردند . از مکانیسم کارکرد کولرهای آبی رنگ در صنعت های بزرگ هم به کارگیری می شود . مثلا ساختمان بلند های خنک کننده که در صنعت های شیمیایی کاربرد دارا‌هستند هم از تبخیر آب به خواسته خنک سازی به کارگیری می نمایند . 

به دنبال دانستنی هایی درباره با روش سعی , تاریخچه , ساختار و مزایا و معایب کولر آبی رنگ را مطرح میکنیم . در صورتی قصد خرید کولر آبی رنگ را دارید توصیه میکنیم حتما این مقاله را بخوانید .  سرویسکار کولر آبی

در بخشها گرم و کم آب , خرید , نصب و به کار گیری از کولر آبی رنگ با صرفه خیس از کولرهای گازی است . در‌این وضعیت از خواص مرطوب کننده این کولرها هم به خیر استعمال می شود . در مناطقی با آب و هوای معمولی هم مکان هایی موجود هست که کولر آبی‌رنگ در آنان کاربرد داراست . مثلا کارخانه ها , آشپزخانه های بزرگ صنعتی , کم آب شویی ها , گلخانه ها , انبارها , پارکینگ ها و . . مکان هایی می باشند که نصب کولرآبی به صرفه است و منجر مطبوع شدن هوای محیط می شود . در بخشها مرطوب و شرجی مانند استانهای جنوبی , کولر آبی‌رنگ , تحت عنوان سیستم تهویه مطبوع , مطلوب نیست . 

تاریخچه کولر آبی 
بادگیر یزد 

فرهنگ های متفاوت در زمان سالیان طولانی روش های هوشمندانه ای برای نزاع با گرما در ناحیه خویش نوآوری کرده اند . صورت نخستین کولرهای آبی‌رنگ بادگیرها می‌باشند که یک‌سری سال پیشین بوسیله ایرانیان تولید گردیده اند . این بادگیرها در بخش ها مرکزی مملکت فراوان مورد به کار گیری بودند و حالا هم تعداد ۹۰۰۰۰۰۰ بادگیر در کشورمان موجود هست . مکانیسم کارایی بادگیرها به‌این شرح است که : باد از روزنه های بادگیر که در پشت بام ساختمان ها درنظرگرفته شده , عبور می نمایند و بعد با عبور از یک محیط آبی رنگ , وارد محیط می گردند و منجر خنک شدن هوای منزل ها می‌شوند . 

امروزه این بادگیرها تغییر و تحول صورت داده و تحت عنوان کولر آبی‌رنگ در بازار عرضه می‌شوند . از این رو در بخشها دیگر دنیا , کولر آبی رنگ را با اسم کولر اهل ایران هم می‌شناسند . 

کولرهای آبی‌رنگ در ساختمان بعضی از هواپیماها که در آخرها ده سال ۱۹۳۰ ایجاد شدند , به دیده می‌خورد . در‌این هواپیماها برای خنک سازی آب جان دار در موتور هواپیما , به جای رادیاتور از کولر آبی‌رنگ به کارگیری می شده‌است . این سیستم معایبی به همراه خویش داشته است . مقدار لوله کشی ضروری برای خنک سازی بسیار بوده و سود آن بزرگ خیس شدن مقدار هواپیما بوده است . هواپیماهای جنگی برای اینکه مقدار کوچکی داشته باشند و از حیث معاند بدور بمانند نتوانستند از این روش به کارگیری نمایند . بعضی از کشورها سیستم خنک سازی با اتیلن گلیکول را جایگزین آن کردند . 

جذاب است بدانید که قبلی از نوآوری و تعبیه کولر گازی در خودرو ها , شرکت های خودروسازی مکانیسم کولر آبی رنگ را تحت عنوان اسباب و اثاث جانبی روی ماشین نصب می کردند . 

روش کار کولر آبی 
علت اینکه دمای هوا در کنار دریاچه ها خنک خیس است , تبخیر آب است که در کولر آبی رنگ به فعالیت میرود . 

تبخیر یک عکس العمل فیزیکی است . در اثر تبخیر آب , هوا و یا این که هر چیزی که در تماس با آن باشد , سرد می شود . گرمای نهان تبخیر بیان کنده اندازه گرمایی است که آب از محیط می‌گیرد تا تبخیر شود . تفاوت در بین دمای حباب خیس و دمای حباب کم آب بیان‌کننده بضاعت هوا برای تبخیر آب و خنک سازی است . در حالتی که دمای حباب کم آب و خیس با نیز برابر باشند , در واقع هوا از رطوبت اشباع شده و تبخیری صورت نمی گیرد . این حالت در بخش ها شرجی صورت می‌دهد . 

بی آلایش ترین نمونه خنک سازی در اثر تبخیر عرق کردن است , در معرض گرما تن عرق را ترشح می نماید تا با تبخیر آن , مرحله تن خنک خیس شود . میزان خنک سازی به نرخ تبخیر مربوط است . در روزهای گرم و مرطوب تن بیشتر عرق می نماید . 

خنک سازی با کولر آبی رنگ کم هزینه است و در مقایسه با اشکال دیگر سیستم تهویه مطبوع , انرژی کمتری مصرف می نماید . از این رو فراوان پرکاربرد است . قابل ذکر است که مصرف آب درین کولرها زیاد بالاست . 

سیستم مستقیم و دو مرحله ای در طراحی کولر آبی 
امروزه کولرهای آبی رنگ در طرح های متفاوت در بازار جانور می‌باشند . در خنک سازی با تبخیر مسقیم , دمای هوا با تصاحب کردن گرمای نهان تبخیر , خنک می شود . در سیستم خنک سازی با تبخیر غیر بی واسطه , علاوه بر عملیات تبخیر از یک مبدل حرارتی هم به کار گیری می شود . در‌این موقعیت هوای مرطوب در تماس با هوای مطبوع تولیدی , قرار نمی گیرد . این سیستم های خنک سازی دو تراز ای یا این که غیر بدون واسطه , رطوبت نسبی کمتری ساخت می نمایند . 

طرز کار کولر آبی دو مرحله ای 

در کولر های آبی‌رنگ معمول هوای گرم خارج در تماس با پوشال های تر قرار گرفته و با بخار کردن آب آن‌ها سرد می شود . اما در سیستم دو سطح ای , هوای گرم ابتدا در تماس با مبدلی قرار میگیرد که در اثر تبخیر سرد شده‌است و با تبادل گرمایی خنک می شود , در سود اندازه رطوبتی که به خویش می‌گیرد کمتر می شود . کارشناسان میگویند سیستم دو تراز ای ۲۰ تا % ۳۰ رطوبت نسبی کمتری در محیط ساخت می نماید . 

پوشال کولر آبی 

پوشال ها میتوانند از جور پشم شیشه , پشم چوب , فیبر , پلاستیک و یا این که کاغذهای ملامین باشند . پوشال چوبی کمی از آب را به خویش جذب می نماید و در مقایسه با پوشال های تصنعی خوبتر کار می نماید . مقدار و ضخامت پوشال یک فاکتور با اهمیت در ارتقا بازدهی است . هر چه ضخامت پوشال بیشتر باشد , تراز برخورد بیشتری تولید می نماید و سبب ساز خنک سازی بیشتر می شود . 

مزایا و معایب کولر آبی در نقایسه با کولر گازی 
مزایا 
نصب کم هزینه 
کارایی کم هزینه 
 

نویسنده : مدیر بازدید : 0 تاريخ : پنجشنبه 24 اسفند 1396 ساعت: 21:52
برچسب‌ها : سرویسکار کولر,سرویس کولر,کولر آبی,

پر مخاطب ها

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :