روش نصب کلید کولر

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

آرشیو مطالب

امکانات وب

نصب کردن کولر

کلید کولر : کلید کولر دارنده سه شاسی هست که هر مورد وظیفه ایی به عهده دارا‌هستند : 

1 - کلید پمپ : جهت فعال‌سازی و روشن شدن پمپ آب باطن کولر و چرخش آب . 
2 - کلید موتور : از این کلید جهت روشن کردن موتور کولر به کار گیری می شود . 
3 - کلید تند و نماید : به دور تند و نماید کولر 

روش سیم کشی : 

کابل های اختصاصی کولر داری 4 فن سیم مفتولی هستند که هر کدام از این سیم ها می بایست به یکی سوکت پشت کلید کولر و سوکت نیز اسم درون تقسیم کولر متصل شوند . 
نقشه ذیل طریقه ی سیم کشی کولر را به عینه نمایش می‌دهد : 

*توجه : سیم نول جهت کلیدهای مجهز به لامپ به سوکت نول پشت کلید متصل میشود . حتمی به توضیح است که می توان سیم نول کولر و نول مهم را سوای این‌که به سوکت پشت کولر متصل کنیم , به یکدیگر متصل کنیم . در واقع نیازی به اتصال سیم های نول به کلید نیست . 

کولر های آبی رنگ که برای خنک کردن هوای درون ساختمان ها بویژه در بخشها کم آب بکار میروند از دو نصیب بیشتر تشکیل یافته اند : ۱ - اجزاء الکتریکی ۲ - اجزاء مکانیکی اجزاء الکتریکی مشتمل بر : ۱ - کابل چهار حرفه وکلید منحصربه‌فرد - برای رابطه کلید به کولر از کابل چهار فن به کارگیری می شود که تراز برهه زمانی سیم ها نباید کمتر از ۵/۱ میلی متر مربع باشد . کلید کولر دربرگیرنده : یک کلید تک پل برای واتر پمپ , یک کلید تک پل برای الکتروموتور رشته ویک کلید تبدیل برای به دور نماید وتند الکتروموتور هست . ۲ - باکس اتصال یا این که ترمینال – جهت ساخت اتصالات مطمئن وعایق از بدنه فلزی کولر که در باطن اطاقک کولر جای دارد . ۳ - خازن تصحیح ضریب توان – که بر روی بدنه نصب شده واز گونه روغنی وبا گنجایش ۲۰ الی ۲۵ میکرو فاراد با ولتاژ نامی ۴۰۰ تا۴۵۰ ولت است . ۴ - الکتروموتور دو به دور حرفه – که معمولا ” دارنده دو به دور ۱۰۰۰ و۱۵۰۰ به دور در دقیقه است . الکتروموتر کولرهای خانگی از بخش های تحت درست شده شده‌است : الف - استاتور ب - روتور ج - در پوش وبوش ها د - کلید فرار از راس که نقش اکثر ای در راه‌اندازی وتنظیم به دور موتور داراست وبر مبنا نیروی فرار از راس کار کرده وضمن فعالیت خویش سیم پیچ رویه انداز را از مدار بیرون می نماید نصیب متحرک این کلید بر روی محور روتور درنظرگرفته شده وصفحه کائوچویی کلید فرار از راءس بر روی در پوش موتور نصب شده‌است . بر روی نصیب کائچویی موتور این لغت ها ( com=مشترک ) ( HI=تند ) ( LO=کند ) دیده میشود . ۵ - خازن منش انداز – با گنجایش ۴۸۰ - ۱۳۰ میکروفاراد – ۱۱۰ ولت که در هنگام شروع در مدار بوده وپس از آنکه روتور به ۷۵ در صد سرعت نامی خویش رسید . کلید فرارو گریز از راءس خازن راه و روش انداز وسیم پیچ کمکی را از مدار بیرون ایجاد میکند . ۶ - پمپ آب ( واتر پمپ ) - آب را از تشتک تا حدود دو متر طول پمپاژ کرده وبه سه راهی آب وناودانی ها برفراز اطاقک کولر می‌رساند . اجزاء مکانیکی – ۱ - بدنه کولر ۲ - سه راهی آب ( أب پخش کن ) ۳ - ناودان ها ۴ - حرفه ( پروانه ومحور رشته یا این که توربین ) ۵ - شناور ( فلوتر ) ۶ - شبکه داخلی وخارجی ۷ - مبلغی ها ( فلکه ها ) وتسمه پروانه ۸ - یاتاقان ها 

سرویس ونگهداری کولر آبی : 

۱ - هنگام نصب کولر , محلی را گزینش نمایید که تولید لرزش وصدا ننماید مانند روی ستون ها ونزدیک دیوار ها - ۲ - برای پایین کولر از چهار اساس ای به طول ۳۰ سانتیمتر استعمال فرمایید . وبرای پرهیز از فرو رفتن اساس ها در آسفالت وغیره از صفحه های فلزی به اضلاع ۱۰در ۱۰ به کار گیری نمائید . ۳ - کولر را در اطراف لوله دودکش وهوا کش آشپزخانه ولوله چاه فاضلاب قرار ندهید . ۴ - بمنظور دوری از لرزش در محل اتصال کولر به شبکه ها می بایست از برزنت استعمال شود . ۵ - هنگام فعال‌سازی کولر در اولِ فصل گرما به موارد ذیل دقت فرمائید : دیواره های کولر را جدا فرمایید ودر صورت نیاز پوشال ها را ردوبدل نمائید . ( معولا ” هر دو سال یک توشه ) . در ضمن ” پوشال ها می بایست به طوری به وسیله توری های سیمی سفت به در پوش ها بسته شوند که آب از آنان بر روی رشته ویا تسمه وپمپ وموتور نریزد . - کف کولر را شست وشو داده ودر صورت زنگ زدگی , شکاف شدن آن را ترمیم نمائید . اما خوبتر است در پایان فصل گرما واز کار پرت کردن کولر محل های زنگ زده را ضد زنگ زده ورنگ کاری نماییم . - یاتاقان های توربین وجا روغنی های روی موتور را روغن کاری نمائید وبا دست هر دو فلکه را بچرخانید تامطمئن گردید که مانعی در جنبش آن‌ها مو جود نیست . تسمه وفلکه های ( مبلغی ) موتور وتوربین بایستی در یک امتداد باشند تا موجب لنگی وساییدگی تسمه و لرزش نشود . در صورت ساییدگی وبریدگی تسمه آن را بده بستان فرمایید . معمولا ” پمپ های آب احتیاج به روغنکاری ندارند اما آنان‌را از جای خویش بیرون کرده ورسوب اطراف پروانه ها را پاک فرمائید همینطور صافی آن را پاک کرده ودر جای خویش قرار دهید . با لبریز کردن تشتک تحتانی از آب وروشن نمودن واتر پمپ اطمینان حاصل فرمائید که مسیر آب در شیلنگ و سه راهه و آب پخش کن ها گشوده است . ناودان های پخش کننده ساکن در در پوش ها را پاک کرده تا منافذ آن‌ها گشوده شود . شناور را طوری تهیه و تنظیم نمائید که آبی رنگ از تشتک یا این که روزنه اطمینان روان نشود . هنگام روشن کردن کولر ابتدا به برهه زمانی آبادی دقیقه واتر پمپ را روشن کرده تا پوشال ها تر شوند . وقبل از روشن کردن موتور کلیدی کولر برای نخستین بار پارچه بزرگی را تر نموده جلوی روزنه ها گرفته تا ذرات زنگ وگرد خاک را به خویش گرفته ومحیط را آلوده و کثیف نکند . در پایان فصل گرما آب تشتک را خالی کرده وروی کولر را با برزنت بپوشانید . 

نویسنده : مدیر بازدید : 16 تاريخ : شنبه 5 اسفند 1396 ساعت: 15:58
برچسب‌ها : نصب کولر،کلید کولر،سیم کشی کولر,

پر مخاطب ها

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :